images
Erik Fidanı
STANLEY
STANLEY
Ağaç Özellikleri
Ağacı orta kuvvetli, küresel yapıda, bodurluk eğilimli, düzenli ve yüksek verimlidir.
Meyve
Orta irilikte, uzun-elips şekillidir; koyu mavi - mor tonlarında kabuklu, yüzeyi dumanlıdır; sarı-yeşilimsi meyve eti çok sert, orta tatlı, keskin tatlı ve az aromalıdır, çekirdek etten kolay ayrılır.
Tozlayıcı
Friart
Hasat Zamanı
Eylül ayının 1. haftası itibariyle basat edilir.
Anaç
İklim ve Toprak istekleri; Erik türlerinin iklim istekleri birbirinden farklıdır. Can erikleri ılıman, soğuk-ılıman ve sıcak- ılıman iklime sahip bölgelerde yetişebilir.
 
Avrupa erikleri kışı nispeten soğuk geçen soğuk- ılıman iklim meyvesidir.Japon erikleri ise kışı soğuk geçmeyen ılıman ve sıcakılıman bölgelere uygundur.
 
Can erikleri ile Japon erikleri erken çiçek açtığından dolayı kış ve ilkbahar donlarından zarar görme riskleri fazladır. Kış soğuklama ihtiyacı Avrupa erikleri için ise 1000 saatten fazla, Japon erikleri ise 600 saat kadardır.
 
Erik yetişririciliğinde genellikle can erikleri türüne ait tohumlar çöğür anacı olarak kullanılmaktadır. Bu anaçlar genellikle saçak kök yaparlar ve az derin topraklardada yetişebilirler.Can erikleri çeşitli topraklara kolaylıkla uyum sağlayabilir. Fakir, kuru ve kireçli topraklarda yetişebildiği gibi, nemli topraklarda da iyi sonuç verirler.Şeftaliye göre kireçli topraklara daha dayanıklıdır.Japon erikleri için uygun topraklar;humuslu,besin maddelerince zengin ve yeterli neme sahip sıcak topraklardır.
 
Avrupa erikleri ağır bünyeli topraklara Japon eriklerine göre daha iyi uyum sağlar.Erikler drenajı kötü topraklarada diğer türlerden daha iyi uyum sağlar.Tohum anacının yanı sıra eriklerde klon anacı olarak Myrobolan 29-C anacıda kullanılır.
 
Myrobolan 29-C: İlk yıllarda kökleri yüzeysel gelişir ve daha sonraki yıllarda derinlere iner. Tüm toprak koşulları için uygun bir anaçtır. Kirece ve kuraklığa son derece dayanıklıdır. Ağacı erken meyveye yatır. Çok verimlidir. Kök kanserine orta derecede dayanıklıdır.
Açıklama

Benzer Ürünler