images
Nektarin Fidanı
SWEET LADY
SWEET LADY
Ağaç Özellikleri
Ağaçları güçlü, yaygın ve hızlı gelişir. Verimliliği oldukça yüksektir.
Meyve
Meyve kabuğu sarı zemin üzerine sıvama parlak kırmızıdır.Meyve eti sarıdır. Çekirdekete bağlı değildir. Oldukça iri, sert ve dayanıklı bir çeşittir.
Tozlayıcı
Kendine verimli bir çeşittir.
Hasat Zamanı
Ağustos ‘un 15-20’sinden itibaren hasat edilir.
Anaç
İklim ve Toprak istekleri;
Nektarin kış soğuklarına -16 c dereceye kadar dayanabilmesine rağmen açmış çiçekleri -2,5c dereceye, taç yapaklarını d.kmüş çiçeklerin -1,8c dereceye ve geç meyvelerin -1, dereceye kadar dayanabilmektedir. Nektarin bir şeftali mutasyonu olması sebebiyle şeftalini yetiştiği her türlü toprakta kolaylıkla
yetişebilmektedir.

Kumlu tınlı, aluviyal topraklarda toprak pH’sımn 6,5-7,5 olduğu, %10’dan daha az kireçli olan topraklarda yetiştiricilik idealdir. Taban suyunun toprak seviyesine 2 metreden daha yakın olduğu yerlerde ağır ve killi topraklarda yetiştiricilik tavsiye edilmez. Sararma, zamklama gibi zaralar görülür. Bölgenin hakim rüzgarlarına açık arazilerde yetiştiriciliği zordur, verimlilik düşer. Nektarin
yetiştiriciliğinde CF-677 ve CADAMAN anaçları başarı ile kullanılır.

 

Bahçe tesis edilecek yerin toprak tahlilinin 30- 60 ve 90 cm derinliklerden alınacak toprak örnekleri ile yapılması anaç seçimi ve gübreleme programı için önemlidir.
 
Bahçe tesis edilirken genellikle bir bahçe içerisinde en az iki çeşitin bulunması verimlilik ve döllenme biyolojisi açısından önemlidir. Özellikle bahçe tesis edilirken tercih edilen çeşitlerin birbirine uyumuna ve hasat tarihlerine dikkat edilmeli, buna uygun yapılmalıdır. Bahçe tesis edilirken modern yetiştiricilik (direk, tel, .rtü, damlama sulama) tekniğine göre yapılmalıdır.
Açıklama

Benzer Ürünler